Wyszukiwarka:

Jak najefektywniej urządzić małą kuchnie

Jak najefektywniej urządzić małą kuchnie

Mała, ciasna i strasznie wąska kuchnia, to zmora wielu właścicieli mieszkań, szczególnie tych wybudowanych w latach 70-tych i 80-tych. Problem nie mały, gdyż często ledwo mieszczą się w niej dwie osoby, a co jeśli ma tam jadać wspólne obiady i śniadania czteroosobowa rodzina? Jak więc ją najefektywniej urządzić, wystroić i porozstawiać meble?

Odpowiedź nie jest prosta. Sposobów jest bowiem tyle ile głów. Postaramy się jednak wskazać kilka rozwiązań, które być może pomogą tak zagospodarować tę małą przestrzeń, że stanie się wielofunkcyjna i w pełni użyteczna nawet dla wieloosobowej rodziny.

Przede wszystkim trzeba się zastanowić co byśmy chcieli mieć w tej kuchni. Jednak ze względu na niewielką przestrzeń najlepiej byłoby umieścić w niej tylko przedmioty niezbędne. Wiadomo, że kuchnia nie obędzie się bez lodówki, zlewu czy kuchenki gazowej lub elektrycznej. Miło by było gdyby znalazł się tam także jakiś niewielki stół, bądź stolik przy którym można będzie zjeść śniadanie. Często zdarza się jednak, że gdy umieścimy w niej te wszystkie rzeczy, to zostaje już bardzo niewiele powierzchni do zagospodarowania. Niestety taki urok małych kuchni. Ale coś z tym zrobić trzeba, przecież nie zostaniemy z kuchnią bez żadnych szafek i mebli. W takiej sytuacji najrozsądniejszym wyjściem będzie możliwie jak największe wykorzystanie górnej powierzchni ścian, umieszczając na nich wiszące szafki. Dzięki temu kuchnia stanie się bardziej przestronna i będzie sprawiać wrażenie większej niż jest w rzeczywistości. Kolejna sprawa to możliwość wykorzystania kantów, sytuując tam meble narożne. Z pewnością takie rozwiązanie również pomoże zachować więcej miejsca w kuchni. Dla nieco zamożniejszych ciekawą alternatywą byłoby zastanowienie się nad montażem wielofunkcyjnych szafek obrotowych, które zajmując miejsce jednej, miałyby pojemność przynajmniej trzech.

Jeśli zaś chodzi o sferę wizualną to na pewno wybór jasnych kolorów i matowych powierzchni okaże się lepszy i da wrażenie przestronności. Z jakiej strony by jednak nie patrzeć, to na małej powierzchni zrobić wiele się nie da, dlatego przede wszystkim trzeba ograniczyć ilość rzeczy , które chcielibyśmy w kuchni zmieścić. Gdy już to zrobimy to z pewnością wyda się, że wcale tak wiele „zapychaczy” nam nie potrzeba, a wtedy można z czystym sumieniem przystąpić do wyboru mebli, stołu i na końcu do najprzyjemniejszej części czyli – urządzania.

Producent mebli STWD

© 2009 STWD. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Poprawny dokument XHTML oraz CSS
Mapa strony / Archiwum artykułów

xann
STwD Roman Bilecki

ul. Wiślana 25
85-773 Bydgoszcz

tel. centr. (+48) 52 344-08-08
fax. (+48) 52 321-66-59

info@stwd.pl